Trasa Transalpina

Naszą wyprawę motocyklową rozpoczynamy w Sebeș, miasta położonego w dolinie rzeki Maruszy, w południowym Siedmiogrodzie, nazywanym inaczej Transylwanią. Liczy około 24 tysięcy mieszkańców i należy do okręgu Alba. W mieście zachował się gotycki kościół z XII-XV wieku z największym renesansowym ołtarzem na terenie całej Rumunii.

Następnym punktem naszej trasy motocyklowej jest Tău Bistra, wieś w gminie Şugag w hrabstwie Alba w Transylwanii.

Obârșia Lotrului to trzeci punkt naszej wycieczki motocyklowej. Jest to ważny obszar turystyczny położony u podnóża Parang. Główny punkt startowy szlaków turystycznych prowadzonych po czterech sąsiednich górach: Parâng (góra Maczety), Căpăţânii (góra Czaszki), Lotrului i Sureanu. W pobliżu znajduje się rzeka Lotru.

Kolejnym miastem odwiedzanym na trasie naszej wyprawy motocyklowej jest Rânca. To niedawno stworzony rumuński kurort, położony na wysokości 1600 m n.p.m. Leży u podnóża szczytu Păpuşa, w górach Parâng.

Ostatnim punktem naszej podróży motocyklowej jest Ciocadia, która jest wsią w gminie Bengeşti-Ciocadia, w hrabstwie Gorj. Pierwsze dokumenty, które wspominają o tym rejonie datują go na XIII wiek. Z ciekawostek jakie możemy zwiedzić w tej wsi to m.in. piękny Kościół św. Jana Chrzciciela.

Transalpina to trasa położona malowniczo w górach środkowej części Rumunii. Jest najwyżej położoną drogą w Rumunii, ponieważ na przełęczy Urdele osiąga wysokość 2145 m n.p.m. Początki tego szlaku nie są jasne, lecz datują na przełom I i II w. naszej ery. Wytyczony przez legiony rzymskie podczas wojen dackich i nazywany na mapach z tamtego okresu jako "strategiczny korytarz rzymski IV".