Trasa w woj. świętokrzyskim

Naszą wyprawę motocyklową rozpoczynamy w Kielcach, stolicy województwa świętokrzyskiego, leżącego nad rzeką Silnicą. Miasto to świetna baza wypadowa w Góry Świętokrzyskie. Zabytki jakie możemy zwiedzać w Kielcach to m.in. Pałac Biskupów Krakowskich, Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny czy Pałacyk Zielińskiego.

Następnym punktem naszej trasy motocyklowej jest Busko-Zdrój, miasto uzdrowiskowe w malowniczym regionie Ponidzia. Początki Buska sięgają już XII wieku, kiedy to osada pasterska hodowała tu konie dla drużyn książęcych. Pięknym zielonym deptakiem możemy przejść z Parku Zdrojowego na Rynek w Busku, na której zobaczymy okazałą fontannę.

Sandomierz to trzeci punkt naszej wycieczki motocyklowej. To piękne królewskie miasto, malownicze położone nad Wisłą. Sandomierz poszczycić się może wspaniałą zabudową architektoniczną, szczególnie Sandomierskiego Starego Miasta o średniowiecznym i szachownicowym układzie skupionym wokół rynku.

Kolejnym przystankiem odwiedzanym na trasie naszej motocyklowej wyprawy jest Ostrowiec Świętokrzyski. Miasto położone jest nad rzeką Kamienną i liczy około 70 tysięcy mieszkańców. Kolegiata Św. Michała Archanioła czy Kościół Najświętszego Serca Jezusowego to główne zabytki tego miasta.

Z Ostrowca Świętokrzyskiego przemieszczamy się do Starachowic, leżącego na pograniczu Gór Świętokrzyskich i Przedgórza Iłżeckiego. Miasto ulokowane jest w dolinie rzeki Kamiennej i otoczone jest rozległymi lasami, które są pozostałościami Puszczy Świętokrzyskiej.

Ostatnim punktem naszej podróży motocyklowej jest Skarżysko-Kamienna, miasto zamieszkałe przez około 45 tysięcy mieszkańców. Skarżysko posiada bardzo urozmaiconą rzeźbę terenu, ponieważ leży na zbiegu trzech regionów fizyczno-geograficznych.