Transport motocykli

Transport motocykli

 

Ile kosztuje transport motocykla?

Już od 0,99 zł/km, zapraszamy do kontaktu pod nr 727-777-200

 

Organizacja transportu jednośladów

Organizację przewozu motocykla powinniśmy zacząć od zastanowienia się jakie mamy możliwości sprzętowe i finansowe, ale także, a właściwie przede wszystkim, od tego jakie mamy, a konkretnie nasz nowy nabytek ma, wymagania. Czy mamy do przewiezienia skuter, ciężki motocykl wyprawowy, lekkie enduro czy może quada – choć to nie jednoślad, jednak często do tej kategorii pojazdów przez wielu jest zaliczany. Każdy z pojazdów może wymagać innego środka lokomocji i mieć różną skalę trudności transportu.

 

Możliwości mamy kilka:

  • pierwszą, najpopularniejszą jest przewożenie motocykla na specjalnie do tego przeznaczonej przyczepie. Przyczepa ta wyposażona jest w specjalne najazdy i platformę, na którą wprowadza się motocykl. Zazwyczaj jest ona dwumiejscowa, więc można bezpiecznie przewieźć dwa pojazdy naraz. Przyczepa taka posiada dedykowane uchwyty, aby wygodnie przypiąć pojazd pasami, a także oparcie - stelaż na przednie koło. Jedyną, ale bardzo ważną kwestią, o której musimy pamiętać, jest dokładne i umiejętne przypięcie motocykla. Źle zabezpieczony pojazd w razie manewru, czy na nierówności drogi, może spaść z przyczepy i spowodować zagrożenie lub nawet wypadek drogowy. Pamiętajmy również, aby przy wyborze tej metody sprawdzić czy waga całkowita transportowanych przez nas motocykli nie przekroczy dopuszczalnej ładowności przyczepy.
  • drugą możliwą opcją jest bus. Przewożenie motocykla busem jest trochę bardziej skomplikowane. Tutaj zazwyczaj brak specjalnych uchwytów do pasów, więc trzeba mocniej zastanowić się jak zorganizować zabezpieczenie motocykla, bo w przypadku niewłaściwego ustawienia lub niewystarczającego mocowania, motocykl może się zniszczyć, obijając się, lub obcierając o burty wozu, lub też po prostu się przewrócić. Dlatego warto rozważyć montaż uchwytów na koła i pełnego systemu montażowego do pasów. Przy tej metodzie warto pamiętać o benzyny z baku, ponieważ opary z niej mogłyby być mocno drażniące dla kierowcy – dotyczy to samochodów, które nie mają oddzielnej szoferki.
  • trzecią możliwością jest przewiezienie jednośladu dedykowaną lawetą. Opcja teoretycznie bezpieczna, realizowana przez specjalistów, ale najdroższa ze wszystkich wspomnianych.

Oczywiście zamawiając taki transport musimy upewnić się, że firma świadczy usługi transportu motocykli, gdyż nieumiejętne zabezpieczenie pojazdu, przez niewykwalifikowanego w tym kierunku pracownika, może zdarzyć się nader często.

 

W jaki sposób przymocować i zabezpieczyć motocykl na czas podróży?

Najlepszym zabezpieczeniem motocykla podczas transportu są pasy transportowe. Wybieramy pasy nie za szerokie, mocne, koniecznie ze stabilnym mechanizmem napinania.

Pasy muszą być co najmniej cztery, po dwa na stronę, aby ustabilizować pojazd w pionie, a jeśli nasza przyczepa nie posiada uchwytu na przednie koło, musimy dodatkowo unieruchomić motocykl tak, aby nie przemieszczał się z przodu do tyłu i odwrotnie.

Pasy zakładamy tylko i zawsze na mocne, metalowe elementy pojazdu. Nigdy nie umieszczamy pasów na elementach ruchomych i delikatnych, takich jak szprychy czy manetki, ponieważ elementy te mogłyby ulec uszkodzeniu w trakcie transportu i nie zabezpieczyć trwale motocykla. Nie opieramy ich także o owiewki, gdyż bardzo prawdopodobne, że w wyniku tarcia spowodują uszkodzenie i zmatowienie lakieru.

Po zapięciu pasów zawsze należy sprawdzić, czy zostały zamknięte haki - absolutnie nie można do transportu używać haków otwartych - a pozostały pas zabezpieczyć, aby przez całą drogę nie "obijał" się o motocykl, a metalowe zapięcie nie rysowało pojazdu.

Pasy ściskamy dosyć mocno, jednakże nie za mocno, ponieważ jeśli jedziemy w dłuższą trasę, możemy w ten sposób doprowadzić do wycieku oleju zawieszenia i uszkodzenia amortyzatorów.

Jak widać przewiezienie jednośladu może nie być tak proste jak się na początku wydawało. Jeśli więc zabezpieczenie i mocowanie motocykla przyprawia cię o ból głowy, a dodatkowo nie masz doświadczenia w prowadzeniu pojazdu z przyczepą (szczególnie cofając) czy delikatnym ładunkiem, zdaj się na nas. Nie warto ryzykować uszkodzeniem właśnie wyszukanej "igły" czy też pięknego zabytku, lepiej zlecić taki transport zawodowcom.