Przygotowanie motocykla

Przed sprawdzeniem części eksploatacyjnych należy umyć motocykl, co poprawi widoczność możliwych wycieków bądź uszkodzeń. Po pozytywnym przejściu naszej kontroli motocyklowej lub wymieniu elementów możemy przejść dalej.

Następnym etapem jest sprawdzenie płynów takich jak hamulcowy, chłodniczy, olej, a także części związanych z tymi płynami jak np. filtry. Sam stan w zbiorniczkach nie wystarczy, należy sprawdzić je również pod względem wyeksploatowania i ewentualnie poddać wymianie.

Jedną z ważnych rzeczy, które musimy sprawdzić przed wyruszeniem w naszą podróż motocyklową jest stan opon. Ogumienie motocykla to bardzo istotna sprawa, ponieważ niejednokrotnie jakość opony może zadecydować o tym czy dojedziemy do celu cali i zdrowi. Prócz kontroli bieżnika, należy zwrócić uwagę na ciśnienie w oponach. Jest różnica pomiędzy motocyklem bez kufrów, a w pełni obciążonym motocyklem z pasażerem.

Kolejną ważną rzeczą jest sprawdzenie hamulców - tarcz i klocków. Hamowanie to ważna sprawa na trasie naszej motocyklowej eskapady. Jeśli pojawiają się wątpliwości co do stanu naszych klocków i tarczy to bez wątpienia jest to pretekst do wymiany tych części.

Oświetlenie motocykla to drobiazg, na który często nie zwracamy należytej uwagi. Wymiana jednej żarówki, której koszt waha się w okolicach 10-20zł, może pozwolić nam na zaoszczędzenie dziesięciokrotnej wartości mandatu jaki otrzymać podczas kontroli technicznej wykonanej przez policję.

Gdy wykonamy wszystkie powyższe etapy kontroli, możemy zacząć sprawdzać łańcuch napędowy. Prócz nasmarowania ważne jest aby wyregulować zgodnie z wartościami podanymi w instrukcji producenta motocykla. Właściciele motocykli z wałem pomijają tą część przygotowań.

Warto zwrócić uwagę na akumulator zamontowany w naszym motocyklu. Przed podróżą należy zmierzyć i określić czy nie ma potrzeby wymiany, ewentualnie zlecić to swojemu mechanikowi i pozostawić to jego decyzji.

Ważną sprawą, które umili nam jazdę podczas naszej podróży motocyklowej jest sprawdzenie wszelkich trybów jazdy, w które wyposażony jest nasz motocykl. Prócz głównych trybów jazdy, takich jak np. sportowy, ekonomiczny czy na deszcz, motocykle wyposażone są w oddzielną możliwość dostosowania mapy silnika lub sztywności zawieszenia.

W naszej wypożyczalni większość etapów przedstawionych w tym materiale jest wykonanych przed rozpoczęciem najmu, więc kierowca nie musi się o nie martwić i może zaoszczędzić sporo czas np. na rzecz przygotowania swojego stroju lub ekwipunku wyprawowego. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.