Planowanie wyprawy

Pierwszym krokiem podczas ustalania trasy jest punkt docelowy naszej wyprawy. Najlepiej jest zwizualizować sobie taki dystans korzystając z map internetowych. Po wyznaczeniu naszego celu, przybliżamy sobie mapę tak aby znaleźć najciekawsze miejsca w okolicy naszej trasy - w zależności ile czasu możemy poświęcić naszej wyprawie - może to być zasięg 50 km lub 100 km od drogi początkowej. Po wybraniu i zaznaczeniu na mapie punktów, które chcemy zwiedzić podczas naszej podróży otrzymamy drugą wersję trasy. Ostatnim krokiem w wyznaczaniu drogi jaką chcemy przebyć jest sprawdzenie punktów newralgicznych jak promy, tunele jednokierunkowe, mosty obrotowe czy zwodzone. Ustalenie ich pomoże nam w określeniu godziny na którą musimy być na miejscu żeby zdążyć na prom, lub na otwarcie mostu czy określeniu jaki koszt wyniesie przepłynięcie promem. Ważne jest, aby zaplanować ile kilometrów dziennie jesteśmy w stanie pokonać. Z tak przygotowaną trasą możemy przejść do kolejnego kroku. Pamiętajmy, że zawsze możemy zmieniać wyznaczoną przez nas trasę lub dowiadywać się od miejscowych ludzi o zakątkach, których nie mogliśmy ustalić z perspektywy mapy.

Drugim krokiem jest określenie budżetu, na który podstawowo składają się wydatki takiej jak nocleg, jedzenie, benzyna oraz inne do których przygotowujemy się przed ruszeniem w trasę - sprzęt (przygotowani motocykla przed trasą i ekwipunku, który zabieramy ze sobą), ubezpieczenie, opłaty drogowe (o których mowa w pierwszym punkcie) szczepienia i wizy (jeśli państwo przez które przejeżdżamy takich wymaga). Prócz tych podstawowych wydatków musimy przeznaczyć jakąś część wydatku na zdarzenia losowe, na które nie mamy wpływu, ale będziemy na nie przygotowani. Przy wyznaczeniu kwoty za nocleg należy pamiętać, aby wszelkie hotele bookować z wyprzedzeniem, tak samo jeśli chodzi o pola namiotowe. Warto dowiedzieć się wcześniej o dostępności miejsc w danym terminie. Jeśli chodzi o jedzenie musimy się zastanowić czy będziemy samo sobie gotować, co za tym idzie zabieramy sprzęt potrzebny do wykonania posiłków czy też stawiamy na kuchnie lokalne, restauracje. Na pierwszej opcji możemy zaoszczędzić na kosztach jakie poniesiemy, ale stracimy na pewno sporo czasu, który moglibyśmy spożytkować ciekawiej. Trzeba pamiętać, aby zrównoważyć taki wybór np. w miejscach gdzie nocujemy w hotelu kupujemy też śniadania na miejscu, zaś na polu namiotowym gotujemy sobie sami i zaoszczędzamy pieniądze. Po ustaleniu podstawowego budżetu, należy doliczyć sobie od 10-20% na wymienione już wcześniej w tekście, zdarzenia losowe.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie sprzętu i wyposażenia. Podstawową rzeczą jest ustalenie na jakich rzeczach chcemy oszczędzić, a na których nie. To wszystko zależy od nas samych czy chcemy kupić tańszy namiot czy droższy z lepszego materiału czy dodatkowymi funkcjami (np. szybkie składanie/rozkładanie). Narzędzia jest to podstawa, którą należy przemyśleć podczas przygotowań wyposażenia naszego motocykla. Najlepiej jest sprawdzić czy mamy wszystkie w które wyposażył nas producent motocykla na którym wybieramy się w podróż i ewentualnie doposażyć go w narzędzia których będziemy potrzebowali na pewno na trasie naszej motocyklowej wyprawy. Prócz tego dobrze jest zabrać ze sobą szarą taśmę i kilka opasek zaciskowych, które mogą się przydać w sytuacjach nieoczekiwanych i nie możliwych do naprawienia w aktualnym miejscu. Odzież motocyklowa to następna rzecz, którą musimy przygotować i na pewno nie powinniśmy na niej oszczędzać. Możemy porównywać ceny w różnych sklep motocyklowych, ale zawsze powinniśmy sięgać bo rzeczy renomowanych firmy. Jeśli chodzi o odzież zwykłą to najlepiej jest zabrać ilość, która raczej starczy nam na cały wyjazd niż trochę więcej niż przypuszczamy. Sprzęt elektroniczny, w który dobre jest się doposażyć przed wyruszeniem na wyprawę motocyklową to na pewno nawigacja czy kamerka typu "action camera". Nawigację należy przed podróżą zaktualizować i wgrać naszą trasę którą stworzyliśmy, zaś kamerkę doposażyć w kartę pamięci i naładować jej baterie. Sprzęt kempingowy o którym mowa była na początku to ważna sprawa podczas planowania wyprawy. Lekki namiot i ciepły śpiwór to rzeczy na których nie powinniśmy oszczędzać. 

Tak zaplanowaną wyprawę możemy wcielić w życie. Należy jednak pamiętać, że każde przygotowanie powinno być indywidualne pod kierowcę, bądź też pasażera wyprawy, miejsca przez które będziemy jechać i do którego zmierzamy.